Football NSW Super League Wrap (NSW)

/1,511 views

Football NSW LogoClub Championship

Sydney Benfica FC very deservedly took out the Club Championship in emphatic fashion. They proved themselves the most consistent club reaching the semifinal stages in 6 out of the 8 age groups.

They have come a long way in a very short period of time, and their success is just reward for the hard work put in by their officials, coaching staff and players.

Well done Benfica!

Minor Premiers

Congratulations to the following teams on becoming Minor Premiers after 13 rounds of intense and hard-fought competition.

  • 12 Boys = South Coast Taipans
  • 14 Boys = Enfield Rovers
  • 13 Girls = Breakers FC
  • 16 Boys = Dural Warriors
  • 16 Girls = Breakers FC
  • Youth Boys = Sydney Benfica FC
  • Women = Parramatta Blueberries
  • Men = Dural Warriors

As Minor Premiers, these teams advance directly to the Major Semi Final on February 7th.

Semi Finals

On Saturday 31st the Qualifying (2 vs 3) and Elimination (4 vs 5) Semi Finals will take place at the Dural Sport & Leisure Centre when teams will be trying to stay alive for one more week:

12 Boys * 2.00pmĀ 

  • Qualifying SF = Sydney Benfica FC vs Barcelona FC (court 1)
  • Elimination SF = Enfield Rovers vs Apia Leichhardt (court 2)

14 Boys * 2.45pm

  • Qualifying SF = Sydney Benfica FC vs South Coast Taipans (court 1)
  • Elimination SF = Dural Warriors vs Northern Tigers (court 2)

13 Girls * 3.30pm

  • Qualifying SF = Parramatta Blueberries vs Sydney University (court 1)
  • Elimination SF = Sutherland Shire vs Enfield Rovers (court 2)

16 Boys * 4.15pm

  • Qualifying SF = Botany Bay Pirates vs Sydney Benfica FC (court 1)
  • Elimination SF = Sutherland Shire vs Breakers FC (court 2)

16 Girls * 5.00pm

  • Qualifying SF = Sydney University vs Sydney Benfica FC (court 1)
  • Elimination SF = Northern Tigers vs South Coast Taipans (court 2)

Youth Boys * 5.45pm

  • Qualifying SF = Dural Warriors vs Breakers FC (court 1)
  • Elimination SF = Maccabi Futsal vs Enfield Rovers (court 2)

Women * 6.30pm

  • Qualifying SF = Breakers FC vs GWS Vikings (court 1)
  • Elimination SF = South Coast Taipans vs Dural Warriors (court 2)

Men * 7.15pm

  • Qualifying SF = Sydney Benfica vs Maccabi Futsal (court 1)
  • Elimination SF = Botany Bay Pirates vs South Coast Taipans (court 2)

Source : Football NSW
Published : 27/1/2009

Leave a Reply