SA Teams named for FFA Champs

/4,402 views
Football Federation South Australia

Logo - Futsal South AustraliaFootball Federation SA and Futsal SA are pleased to announce that South Australia will be represented by 10 teams to compete in the 31st FFA National Futsal Championships which will be held in Canberra from January 11th to 15th 2010.

The FFA National Futsal Championships are by far the biggest National football tournament in Australia, attracting up to 2000 competitors from Australian States, Territories, and several Nations within the Oceania Region.

The 10 team contingent will consist of an Open Men’s team, six boys teams & three girls teams.

For up to date information on the Championships including fixtures and results check out www.futsalnationals.com.au

Congratulations and good luck to the following players who have been selected to represent Football Federation SA and Futsal SA.

Under 13 Girls

Madeline Capoccia
Jess Alisauskas
Bethany Koutsouridas
Amelia Pacillo
Tessa Calabria
Christine D’Onofrio
Renae Pantelis
Alexia Scalzi
Mirella Scalzi
Tony Scalzi (Coach)
Dee Nottingham (Team Manager)

Under 15 Girls

Tayla Stabile
Erin Moller
Jo-Ann Easson
Jasmine Smith
Monique Varricchio
Stephanie Librandi
Katherine-Anne Sortini
Emi Soulio
Gabby Parente
Paul Sortini (Coach)
Amy Pascoe (Team Manager)

Youth Girls

Laura Corbo
Alyssa Leigh
Domenique Caraccia
Sylvanna Viscione
Connie Ricci
Victoria Akkermans
Daniella DeBono
Rebecca Sullivan
Georgia Kriaris
Romano Rossi (Coach)
Marie Spagnoletti (Team Manager)

Under 12 Red Boys

Joel Cantone
Liam Miller
David Signore
Nathan Reade
Carlo Armiento
Alex Solari
Alex Pontecarvo
Ali Hadi
Aidan Masone
Greg Kalinovic (Coach)
Enrico LoSapio (Team Manager)

Under 12 Gold Boys

Daniel Margush
Joseph Pipicella
Jaden Kirk
Julian Titaro
Lachlan Le
Christian Verbi
Nicholas Menechella
Anthony DePalma
Nicholas Polli
Riccardo Cardinale (Coach)
Lenny Cali (Team Manager)

Under 13 Boys

Bradley Corbo
Peter Atsikbasis
Jesse Francesca
Alexander Jakob
Shuto Nakamura
Julian Cali
Steven Savino
Luke Palmese
David Carosi
Rino Rossi (Coach)
Pele Matto (Team Manager)

Under 14 Boys

Sam Crugnale
Stefan Mazzeo
Mitchell Coull
Antoni Trimboli
Lachlan Duffy
Callum Scott-Mills
Christian Bosi
Santino Calvaresi
Anthony Ture
John Fusco (coach)
Giancarlo Zumbo (team manager)

Under 15 Boys

James Karolewicz
Dean Sperandio
Tony Sasso
Brandon Reeves
Belal Khelwarty
James Parker
David Villani
Alex Tran
Alan Karbowiak
Stephen Payne
Stuart Parker (Coach)
John Greco (Team Manager)

Under 16 Boys

Tim Ramsay
Jordan Rose
Yamin Jamal
James Klappers
Alex Sortini
Brandon Pirone
Hayden Bryan
Carmine Napolitano
Dylan Hayes
Jeff McCormack (Coach)
Nick Tallarida (Team Manager)

Open Men

Jake LaScala
Ross Osmon
Anthony Solagna
Jonathan Corbo
Andrew Fowler-Walker
Jarrod Noel
Chris Casiero
Anthony Capaldi
Jai Pullinen
Tony LaScala (Coach)
Frank Pasquini (Assistant Coach)
Rob Pepicelli (Team Manager)

Leave a Reply